گزارش کارهای انجام شده در پژوهش سرا

از آغاز کار بخش نامه های زیادی برای معرفی پژوهش سرا و زمینه های فعالیت آن به تمامی مدرسه های شهر و روستا فرستاده شد. با توجه به مطالب پیشین، در 11 انجمن شروع به پذیرش دانش اموزان کردیم و تا زمان نوشتن این مطلب 490 نفر دانش آموزِ ثبت نام شده داریم. هریک از این دانش اموزان امکان ثبت نام در حداکثر سه انجمن را داشته است.

فعال ترین انجمن ها ستاره شناسی؛ سپس زیست شناسی، برق و الکترونیک و رباتیک بوده اند. انجمن های دیگر با توجه به استقبال کم دانش آموزان چندان فعال نبوده اند.

مدرس های انجمن ها به سه دسته تقسیم می شوند: نیروهای آموزش و پرورش که موظف در پژوهش سرا هستند؛ نیروهای آموزش و پرورش که به طور اضافه تدریس به کار گرفته شده اند و نیروهای آزادِ بیرون از سیستم آموزش و پرورش(تنها یک نفر: برای کلاس ستاره شناسی).

برخی از کارهای انجام شده:

1- برگزاری سمینار نانو فن آوری برای حدود 120 نفر از همکاران گرایش های شیمی، زیست شناسی، فیزیک و علوم تجربی؛ و حدود 240 دانش آموز دختر و پسر دوره ی متوسطه در رشته های تجربی و ریاضی فیزیک؛ در سه نوبت 2 ساعت و نیمه صبح و عصر روز پنج شنبه 19 آبان ماه 1390.

2- برگزاری دوره مربیگری رباتیک به مدت دو روز با تدریس آقای مهندس محمدعلی ارشدی از پژوهش سرای ناحیه ی دو شیراز، برای همکاران علاقه مند؛ در تاریخ 9 و 10 آذرماه 1390.

3- برگزاری دوره ی مربیگری ستاره شناسی برای همکارن علاقه مند به مدت دو روز با تدریس آقای عباس کریمی از شیراز؛ در تاریخ 15 و 16 دی ماه 1390.

4- برگزاری رصد آسمان شب برای دانش آموزان کلاس های پنجم و چهارم ابتدایی به طور جداگانه؛ و دوره های راهنمایی و دبیرستان با هم( همه ی این دانش آموزان در کلاس های ستاره شناسی پژوهش سرا شرکت کرده بودند).

5- برگزاری کلاس آمادگی برای مسابقات علمی و عملی رشته های برق و الکترونیک؛ برای هنرآموزان هنرستان های فنی و حرفه ای دخترانه و پسرانه.

وضعیت مالی پژوهش سرا

با وجود وعده های زیاد مدیریت اموزش و پرورش نی ریز و سازمان آموزش و پرورش استان فارس؛ از ابتدای شروع به کار این پژوهش سرا تاکنون هیچ مبلغی به حساب پژوهش سرا ریخته نشده است. هزینه های جاری پژوهش سرا را از راه های گوناگون و به سختی سرو سامان داده ایم.

نمی دانیم با این وضعیت که ناتوان از پرداخت دستمزد مدرس های پژوهش سرا و دیگر هزینه ها هستیم، چگونه به راهمان ادامه دهیم. پژوهش سرایی که سال ها آرزوی داشتنش را می کشیدیم، به دلیل عدم حمایت مالی مسؤولین ممکن است به پایان راه نرفته ی خود برسد.

 

 

/ 0 نظر / 32 بازدید